News and Announcements

List of recent graduates announced

PrintPrint
Anna Pierce (right) of Dillsboro adjusts the graduation cap on Kajol Patel of Cullowhee prior to Southwestern Community College’s commencement ceremony in December at the Jackson Campus.

At the conclusion of the fall semester, 143 Southwestern Community College students earned their associate’s degrees, diplomas and certificates.

Sixteen earned academic honors, including five graduating Cum Laude (3.85-3.89 GPA), two magna cum laude (3.90-3.94 GPA) and nine Summa Cum Laude (3.95-4.00 GPA).

Seventeen others are New Century Scholars, who were identified as “high-potential” students when they were in the seventh grade and were guaranteed the opportunity of an education at Southwestern without the worry of tuition and fees, thanks to the generosity of our community.

The following list includes all graduates, field of study, type of academic credential earned and – when applicable – academic honors.

BUNCOMBE COUNTY
Arden
- Meredith Anne Harmon, Paralegal Technology, Associate in Applied Science, Summa Cum Laude.
Candler - Zachary David Lutz, Computer Information Technology, Associate in Applied Science, Summa Cum Laude.
Weaverville - Scott Lee Litton, Outdoor Leadership, Associate in Applied Science.

CLAY COUNTY
Hayesville
- Amanda Nicole Jenkins, Infant/Toddler Care, Certificate.

CHEROKEE COUNTY
Marble - Carleigh Paige Nelson, Business Administration, Associate in Applied Science.
Murphy - Brittany Lucille Rhodes, Phlebotomy, Certificate.

Graham
Robbinsville
- Abby Jacinda Jones, Phlebotomy, Certificate; and Jonathan Tyler Williams, Phlebotomy, Certificate.

HAYWOOD COUNTY
Canton
- DeAnna Flo Buell, Cyber Crime Technology, Associate in Applied Science; Michael S. Conard, Air Conditioning, Heating & Refrigeration, Certificate; and Karri Kathleen McKinnish, Phlebotomy, Certificate.
Clyde - Kimberly Marie Tinklepaugh, College Transfer, Associate in Arts
Hazelwood - Angela Lynn Hernandez, Accounting, Certificate.
Waynesville - Susan E. Ashe, Substance Abuse Treatment, Certificate; Heather Lee Botteon, College Transfer, Associate in Arts; Amber Frazier Dodd, Cyber Crime Technology, Associate in Applied Science; and Randi L. McMahan, Accounting, Certificate.

JACKSON COUNTY
Cherokee - Ari-Ben Betty, Human Services Technology, Associate in Applied Science; and Duke E. McCoy, Air Conditioning, Heating & Refrigeration, Diploma.
Cullowhee - Michaelee Quinn Bryson, Phlebotomy, Certificate; Megan Michelle Coggins, Phlebotomy, Certificate; Joshua Thomas Norris, College Transfer, Associate in Arts, New Century Scholar; Seth O'Shields, Outdoor Leadership, Associate in Applied Science; Kajol Hiteshkumar Patel, College Transfer, Associate in Arts; Drew McKendree Rutledge, Computer Information Technology, Associate in Applied Science, Summa Cum Laude; and James Odell Stamey, College Transfer, Associate in Arts.
Deep Gap - Alexandria N. Webb, College Transfer, Associate in Arts.
Dillsboro - Alyssa Marie Barnes, Advertising & Graphic Design, Associate in Applied Science; Lana Mary Buchanan, Accounting, Associate in Applied Science, New Century Scholar; Anna Louise Pierce, College Transfer, Associate in Arts, Magna Cum Laude; Kelly Marie Pressley, Cosmetology, Certificate; and Levana Caitlynn Raybon, Cosmetology, Certificate.
Sylva - Bobby Jay Birdsell, College Transfer, Associate in Arts, Cum Laude; Lisa Ann Guess Birdsell, College Transfer, Associate in Arts, Cum Laude; Chad E. Buchanan, Associate in General Education; Jason R. Buchanan, College Transfer, Associate in Arts; Amanda Leigh Cameron, Business Administration, Certificate; Joyce Thurston Clark, College Transfer, Associate in Arts; Olivia Grace Collins, College Transfer, Associate in Arts, New Century Scholar; Jessica L. Garcia, Medical Assisting, Certificate; Stephanie  Gibson, Business Administration, Associate in Applied Science; Waylon Jeremy Hawes, Civil Engineering Technology, Associate in Applied Science; Waylon Jeremy Hawes, Surveying Technology, Associate in Applied Science; Erika LeRae Henson, College Transfer, Associate in Arts, New Century Scholar; Felisha Brooke Hodgins, Cosmetology, Diploma; David Brian Ivey, Civil Engineering Technology, Associate in Applied Science, Summa Cum Laude; David Brian Ivey, Sustainability Technologies, Associate in Applied Science; David Brian Ivey, Surveying Technology, Associate in Applied Science; Rachel Michelle Lacey, College Transfer, Associate in Arts; Mary C. LeFevers, Medical Assisting, Certificate; Matthew Allen MacFarlane, Networking Technology, Associate in Applied Science; Lindsey Kate McGregor, College Transfer, Associate in Arts, Summa Cum Laude; Emily Cheyenne Mathis, New Century Scholars; Magdalena Anna Moczulska, Web Technologies, Associate in Applied Science, Summa Cum Laude; Nathaniel Scott Monteith, College Transfer, Associate in Arts; Mitchell Lee Parris, College Transfer, Associate in Arts; Epiphany Ayer Priebe, College Transfer, Associate in Arts; Jennifer B. Reed, Associate in General Education; Ashley Richards, Early Childhood Education, Certificate; Rebecca L. Robinson, Accounting, Associate in Applied Science; Emily Cheyenne Shuler, Associate in General Education, New Century Scholar; Emily Solomon, College Transfer, Associate in Arts; Gabe David Sprofera, Criminal Justice, Associate in Arts; Karen Ann Wall, Human Services/Substance Abuse, Certificate; Jessica Nicole West, College Transfer, Associate in Arts; Jason S. Wilson, Electronics Engineering Technology, Associate in Applied Science; and Kevin B. Wittekind, College Transfer, Associate in Arts, Cum Laude.
Tuckasegee - Katlynn Beth Little, Cosmetology, Certificate, New Century Scholar.
Webster - Dakota Shay Young, Phlebotomy, Certificate.
Whittier - Candace Paige Coggins, Phlebotomy, Certificate; Laura Beth Leamon, Cosmetology, Diploma, New Century Scholar; and I Made Mas Armaya Ngu Ada, Business Administration, Associate in Applied Science.

MACON COUNTY
Franklin - Christopher James Allen, Emergency Medical Science, Associate in Applied Science; Whitley Danielle Barrett, College Transfer, Associate in Arts, New Century Scholar; Shawna Belanger, Phlebotomy, Certificate; Courtney Danielle Blackburn, Cosmetology, Certificate, New Century Scholar; Lauren Elizabeth Bowen, Advertising & Graphic Design, Associate in Applied Science; Amelia Lauren Capaforte, College Transfer, Associate in Arts; Jessica Jean Carey, Paralegal Technology, Associate in Applied Science; Melissa June Carpenter, Accounting, Certificate; Marta Castanet, Health Information Technology, Associate in Applied Science; Amanda Bowman Cochran, Early Childhood Education, Certificate; Deborah Jean Davidson, Cosmetology, Certificate; Courtney N. Dills, College Transfer, Associate in Arts, New Century Scholar; Cory J. Dills, Networking Technology, Associate in Applied Science; Debra M. Dills, Accounting, Associate in Applied Science; Hollie A. Dulicai, Cosmetology, Diploma; David Richard Geiger, Cosmetology, Certificate; Devon Miles Hickle, AA Transfer Core, Diploma, New Century Scholar; Wayne Edward Jenkins, Cyber Crime Technology, Associate in Applied Science; Edith Jennings, College Transfer, Associate in Arts; Kayla Marie Kennedy, Phlebotomy, Certificate; Jacquelyn Brent Kerns, Phlebotomy, Certificate; Jacquelyn Brent Kerns, Medical Assisting, Certificate; Candace Justine Langley, Phlebotomy, Certificate; Emily Moore Lathrop, Medical Office Administration, Associate in Applied Science; Jessica Ann LiBasci, Infant/Toddler Care, Certificate; Brittany LeAnne McMahan, Business Administration, Certificate; Jacqueline Grace Newsome, College Transfer, Associate in Arts; Tara Jannette Oakes, Cosmetology, Associate in Applied Science; Danielle D. Palmer, Accounting, Associate in Applied Science; Antonieta Pasquariello, Paralegal Technology, Associate in Applied Science; Candice Joann Peters, Phlebotomy, Certificate; Ivette Danielle Potts, Cosmetology, Associate in Applied Science, New Century Scholar; Alisha Brooke Randall, Cosmetology, Associate in Applied Science; Benjamin J. Rodriguez, College Transfer, Associate in Arts, New Century Scholar; Randall Francis Ruffner, Human Services Technology, Associate in Applied Science, Summa Cum Laude; Kandis Taylor Shumaker, College Transfer, Associate in Arts, Summa Cum Laude; Tammy Jean Snyder, Cosmetology, Certificate; Jason Lee Stratton, College Transfer, Associate in Arts; Savannah Dayne Taylor, Cosmetology, Certificate; Jana Louise Thompson, Advertising & Graphic Design, Associate in Applied Science; Melissa Unger, AA Transfer Core, Diploma; Kelly McInerney Weed, Culinary Arts, Associate in Applied Science; Trista M. Williams, AA Transfer Core, Diploma; and Lena Malinda Williamson, Phlebotomy, Certificate.
Highlands - Matthew Chrestman, Outdoor Leadership, Associate in Applied Science, Summa Cum Laude; and Brittany Lynn Stewart, College Transfer, Associate in Arts.
Otto - Allison Nicole Custer, Phlebotomy, Certificate; Wayne Kemp, Culinary Arts, Certificate; Kayla C. McClain, Early Childhood Education, Associate in Applied Science; and Cori Jean Sellers, College Transfer, Associate in Arts, Magna Cum Laude.
Scaly Mountain - Brigette Katherine Nix, College Transfer, Associate in Arts, New Century Scholar.

MCDOWELL COUNTY
Old Fort - Tabitha Farmer, Phlebotomy, Certificate.

SWAIN COUNTY
Bryson City - Dennis Baxter Baines, Automotive Systems Technology, Certificate, New Century Scholar; Beau Jameson Clark, Electronics Engineering Technology, Associate in Applied Science, Cum Laude; Alexis Lynn Hampton, Cosmetology, Certificate; Kevin Hyde, Culinary Technology, Associate in Applied Science; Craig A. Jenkins, Electronics Engineering Technology, Associate in Applied Science; Laci Wike Nations, Cosmetology, Certificate, New Century Scholar; Cory Chayne Pittman, Computer Information Technology, Associate in Applied Science, New Century Scholar; Benjamin Cory Pye, Computer Engineering Technology, Associate in Applied Science; Crystal Zmuda Simmons, Bryson City, Accounting, Certificate; Stacie Noelle Wood, Paralegal Technology, Associate in Applied Science; Sidney Crowe, College Transfer, Associate in Arts; Brittany Shae Fuller, Early Childhood Education, Associate in Applied Science; Rebecca Leann Lossiah, Phlebotomy, Certificate; Jessica Cher Smith, Early Childhood Education, Associate in Applied Science; Brittany N. Childers, Accounting, Certificate; and Buddy Allen Siweumptewa, College Transfer, Associate in Arts.
Cherokee - Sidney Crowe, College Transfer, Associate in Arts; Brittany Shae Fuller, Early Childhood Education, Associate in Applied Science; Rebecca Leann Lossiah, Phlebotomy, Certificate; and Jessica Cher Smith, Early Childhood Education, Associate in Applied Science.
Whittier – Brittany N. Childers, Accounting, Certificate; and Buddy Allen Siweumptewa, College Transfer, Associate in Arts.

TRANSYLVANIA COUNTY
Rosman - Charity Elizabeth Aiken, Phlebotomy, Certificate.

WAKE COUNTY
Wake Forest - Alex Torbett Bailey, College Transfer, Associate in Arts, Cum Laude.

MICHIGAN
Canton
- Andrew Robert Courter, Outdoor Leadership, Associate in Applied Science.

MISSISSIPPI
Picayune
- Tiffney Lea Wake, Elementary Education, Associate in Arts.